Wpis: MONTAŻ OGRODZENIA SIATKOWEGO KROK PO KROKU
1. PRZYGOTOWANIE TERENU
Przed przystąpieniem do właściwego montażu należy oczyścić i przygotować teren na linii ogrodzenia. Do prac tych zalicza się usunięcie wszelkich przeszkód uniemożliwiających dalszą budowę np. korzenie drzew, pozostałości po starych konstrukcjach betonowych. Zalecane, choć niewymagane jest także wyrównanie terenu.
2.ZAZNACZENIE GRANICY OGRODZENIA
Ułatwi to wykonanie ogrodzenia zgodnie z planem. Szczególnie istotne są tzw. punkty krańcowe oraz miejsca załamań. Można je wyznaczyć zapomocą drewnianych palików na podstawie planu geodezyjnego działki.
3.WYZNACZENIE POŁOŻENIA BRAM I FURTEK
Montując ogrodzenie warto rozpocząć właśnie od tych elementów. Zwłaszcza w przypadku ogrodzeń panelowych bądź ogrodzeń siatkowych wykonywanych na podmurówce. Podniesie to estetyczność wykonania,gdyż wszelkie „docinki” znajdą się wtedy na krańcach ogrodzenia, natomiast od widocznej strony frontowej będziemy mieli ładnie wyglądające ogrodzenie z pełnych elementów systemowych.
4.ZAKUP PIASKU I CEMENTU
Szacuję się następujące zużycie:
A)cement
-25kg -średnio na 5 dołków głębokości ok 60-70 cm średnicy 30 cm
-375kg – na wylanie ławy betonowej pod bramę dwuskrzydłową/przesuwnąwraz z furtką i słupami
B)piasek
-1000kg na 100 metrów ogrodzenia z siatki plecionej lub panelasystemowego
-1000kg na wylanie ławy betonowej pod bramę dwuskrzydłową/przesuwnąłącznie z furtką i słupami
5.MONTAŻ SŁUPKÓW OGRODZENIOWYCH
Standardowo słupki do siatki montuje się co 2,5m. Istnieje możliwość montażu co 2 lub nawet 3 m. Rozstaw słupów jest sprawą szczególnie istotną gdy wykonujemy ogrodzenie siatkowe na podmurówce lub ogrodzenie z paneli systemowych. W tym wypadku istotna jest długość przęsła i od tego zależeć będzie odległość między słupami.Dla ogrodzeń 1,5 m montujemy słupki o pół metra dłuższe niż wysokość płotu. Znaczenie ma tu także ukształtowanie terenu oraz rodzaj podłoża na jakim montowane jest ogrodzenie. Czym teren jestbardziej nierówny tym dłuższe słupy należy zastosować. Jeśli chodzi o podłoże przyjęło się, że dla gleb piaszczystych wystarczy 0,5 m słupa w ziemi, natomiast dla glin (gdzie strefa przemarzania znajduję się na większej głębokości) zalecane są słupy usytuowane na 0,8-0,9 m w podłożu. Średnica otworów, które należy przygotować wynosi w granicach 30 cm. Słupki należy wypoziomować, a dodatkowo w każdym narożniku, załamaniu i na odcinkach przekraczających 40 m należy zastosować słupy podporowe zamontowane na 2/3 wysokości słupa pionowego pod kątem 45%. Pozalaniu słupków betonem należy odczekać 5-7 dni w celu związania betonu.
6.MONTAŻ SIATKI OGRODZENIOWEJ
Wpunktach napinaczowych na trzech wysokościach przelotowych drutu mocujemy napinacz za pomocą obejmy i śruby do pręta z oczkiem M8.Na słupkach przelotowych na trzech wysokościach przelotowych drutu montujemy przelotki na blachowkręt za pomocą wkrętarki. Siatka zwijana jest w 10-metrowe rolki. Przez rozpoczęciem montażu każdej rolki, należy ją rozwinąć, wyrównując ją do poziomu tj.przekręcając odpowiednio ''wyskakujące'' pręciki. Montaż siatki ogrodzeniowej zaczyna się od słupka narożnikowego bądź początkowego. Na początku przez pierwsze oczka siatki należy przełożyć pręt naprężający i zamocować go na zamocowanych wcześniej śrubach z oczkiem. Drut napinający przeplatamy przez oczka siatki oraz zamontowane wcześniej przelotki na trzech wysokościach średnio co 50cm. Za pomocą klucza francuskiego fi 8mm kręcić kołowrotkiem napinacza do momentu aż drut osiągnie optymalny stopień naprężenia.